12.02.2021 Prospex, Presage ve Astron, Seiko’nun 140. yıl dönümünü kutlamak için Japonya’nın birçok yüzünden ilham alıyor.
Prospex, Presage ve Astron, Seiko’nun 140. yıl dönümünü kutlamak için Japonya’nın birçok yüzünden ilham alıyor.


Kintaro Hattori; henüz 21 yaşındayken şirketini kurmasından yalnızca on bir yıl sonra, ilk üretim tesisini açtı. Böylelikle Seiko'nun hikayesi başlamış oldu.

Kintaro Hattori, 1881 yılında şirketini kurduğunda sadece 21 yaşındaydı. Hattori yönetimindeki elli yıl boyunca Seiko, kendi tasarım ve üretim tesisleriyle Japonya'nın lider saat şirketi oldu. Bu başarı, Seiko'nun "Daima diğerlerinden bir adım önde" olması gerektiği yönündeki kararlı vizyonunun doğrudan bir sonucuydu. Sözleri hala yankılanıyor ve bugün Seiko'ya ilham vermeye devam ediyor. Bu yıl Seiko, Kintaro'nun sözlerinin ruhunu yansıtan ve şirketin kuruluşunun 140. yıl dönümünü onurlandıran yeni modeller tanıtacak. Kutlamalar, Japonya'nın doğa ve deniz manzaralarından ilham alan Prospex, Presage ve Astron serisi saatleriyle başlıyor.

Iriomote adasının  doğasından ilham alan Prospex diver’s koleksiyonu

Iriomote adasından ilham alan Prospex diver’s saatleri, SPB207, SLA047, SSC807.

Okinawa Vilayetindeki Iriomote Adası, dünyanın her yerinden dalgıçları cezbediyor. Gür mercan resifleri, deniz yaşamıyla kaynaşmış halde; ancak adanın özel cazibesi, onu çevreleyen eski çağlardan kalma ve el değmemiş özellikteki mangrov ormanlarında yatıyor. Ayrıca Iriomote, nadir bulunan ve bazıları adaya özgü olan birçok flora ve fauna türüne de ev sahipliği yapıyor. Resifleri, ormanları, mangrov ormanları, plajları, nehirleri ve şelaleleri olan Iriomote, bu yeni saat serisinde kadranların koyu yeşiline yansıyan yemyeşil doğaya sahip bir ada.

Iriomote'tan ilham alan bu serideki iki mekanik saat, Seiko’nun ünlü 1968 Diver's saatini referans alıyor. Bunlardan biri; benzersiz tek parça kasa yapısına sahip 300 metreye kadar su geçirmez özellikteki sekiz vuruşlu dalgıç saati. Satürasyonun yanı sıra havalı dalış için de uygun olan bu saat; Shizukuishi'nin yetenekli ustaları tarafından yapıldı, monte edildi, ayarlandı ve özellikle dalgıç saatleri için üretilen Kalibre 8L35 ile güçlendirildi. İkinci mekanik saat ise; 1968 orijinalinin çağdaş bir biçimde yeniden yorumlanışı. Altı vuruşlu kalibreye sahip ve 200 metreye kadar su geçirmiyor. Her ikisi de sırasıyla 3.000 ve 6.000 adetlik sınırlı üretimler olarak sunuluyor. Serinin üçüncü saati ise; 200m solar kronograf. O da 4.000 adetle sınırlı tutuluyor. Üçü de paslanmaz çelik bileziklerle sunuluyor, ancak ekstra silikon kayışa da sahip modeler Seiko Butiklerinde ve dünya çapındaki seçkin Seiko mağazalarında satışa sunulacak.

Tokyo'nun şafak vaktinden ilham alan bir Presage Sharp Edged Serisi  otomatik saati.

Tokyo üzerinde güneş ışıldadıkça altın vurgular parıldıyor: SPB205

2020'de tasarlanan Presage Sharp Edged Serisi, düz yüzeyleri keskin açılarla birleştirerek ışığın çarptığı her noktada saatin parıldamasını sağlıyor. Bu serideki diğer modeller gibi bu saatte de Japon kumaşlarında bin yıldan beri kullanılan Asanoha veya kenevir yaprağı deseni var. Altın renkli vurguya sahip ibreler ve indeksler, sabahın alacakaranlığında Tokyo'yu aydınlatan güneş ışığını anımsatacak şekilde siyah bir kadran üzerine yerleştirilmiş. İster paslanmaz çelik bilezik ister alternatif olarak ilave edilen siyah deri kayış üzerinde olsun; bu otomatik Presage saat, Japon estetiğine çok farklı ve modern bir bakış açısı sunuyor. 4.000 adet sınırlı üretime sahip model, Seiko Butiklerinde ve dünya çapındaki seçkin Seiko mağazalarında satışa sunulacak.

Astron, kiraz çiçeğinin güzelliğini gecelerde yakalıyor

SSH083J

Japonların kiraz çiçeğine duyduğu yoğun ilgi, gündüz saatlerinin çok daha ötesine uzanıyor. Yozakura; yıldızlarla aydınlanan bir gökyüzü altında görüldüklerinde etraflarına göksel ve büyülü bir ışıltı veren bu dönemsel ama güzel çiçeklere verilen isim. Siyah kasası ve gece gökyüzünü simgeleyen bileziği ile pembe tonlu mor kadran, Yozakura'nın güzelliğini yansıtıyor. Bu ince renklere sahip kadran, saat altı konumuna doğru koyulaşarak saate gizemli bir derinlik katıyor ve Japonya'da yumuşak bir bahar akşamı yaşandığı izlenimini veriyor. Kasa; 1969 Quartz Astron ile aynı kavisli siluete ve aynı geniş kasa kulaklarına sahip ve sadece ışığın enerjisinden faydalanarak hem yüksek hızlı zaman dilimi ayarı hem de zaman aktarımı işlevini sunan ve dünyanın her yerinde* doğru yerel saate tam olarak ayarlanan en yeni ve en gelişmiş GPS Solar Dual-Time Kalibre 5X53'e ev sahipliği yapıyor. Bu eşsiz Astron saat, Seiko Butiklerinde ve dünya çapındaki seçkin Seiko butiklerinde 1.500 adetle sınırlı tutularak satışa sunulacak.

* Bölge / zaman dilimi / DST (Yaz saati) değişikliği olması halinde manuel zaman dilimi 
ayarlaması gerekebilir.

Paylaş
28.07.2021 Seiko okyanusları korumak için, PADI ve PADI AWARE Vakfı ile güçlerini birleştirdi.
25.05.2021 Seiko 5 Sports, "With 5 Snaps"i sunar...
29.04.2021 30 Nisan-17 Mayıs 2021 tarihleri arasında Teknik Servisimiz Kapalı Olacaktır
10.03.2021 Prospex, Astron, Presage ve 5 Sports koleksiyonları Seiko’nun 140. yıl dönümünü kutlamak için bir araya geliyor.
10.03.2021 Japon Presage sanatı. GMT’nin uluslararası konforu. Mükemmel kombinasyon.
10.03.2021 Maceraperest Naomi Uemura’nın hayatına ve başarılarına bir saygı duruşu niteliğinde Seiko 1970 dalgıç saati.
10.03.2021 Seiko’nun 1959 yılına ait ilk Alpinist saatinin yeni bir yorumu.
12.02.2021 Prospex, Presage ve Astron, Seiko’nun 140. yıl dönümünü kutlamak için Japonya’nın birçok yüzünden ilham alıyor.
23.11.2020 Seiko’nun kurucusu Kintaro Hattori’nin doğumunun 160. Yıl Dönümünü Anma Filmi.
THIS SITE MAY BE RUNNING UNLICENSED ASPDOTNETSTOREFRONT.COM SOFTWARE!
CLICK HERE TO ACTIVATE YOUR LICENSE