10.03.2021 Seiko’nun 1959 yılına ait ilk Alpinist saatinin yeni bir yorumu.
Önemli bir spor saati klasiği yeniden doğuyor.


Seiko’nun ilk spor saatinin aslına sadık yeni yorumu.

Seiko’nun ilk Alpinist saati dağcıların ve rekreasyonel aktivitelerle uğraşan sporcuların ihtiyaçlarını karşılamak için 1959 yılında üretildi. İlk günden itibaren iyi tepkiler alan bu saat, geçen on yıllar içinde ünü hedeflediği Japon piyasasının çok ötesine yayıldı. Dikkat çekici şekilde bu Seiko’nun spor için ürettiği ilk saatti ancak yıllar içinde kronometreli modellerden dalgıç saatlerine kadar spor için üretilen pek çok mihenk taşı sayılabilecek modelin geliştirilmesine zemin hazırladı. Temel karakterini değiştirmeden korusa da tasarımı günden güne değiştir. Bugün, varlığını 1959 yılında üretilen ilk Alpinist saate borçlu olan Prospex koleksiyonunun karakterini oluşturan yüksek fonksiyonelliğiyle yeni bir yorumla tekrar hayat buluyor.

62 yıl önce olduğu kadar çarpıcı.

Özgün 1959 Alpinist saat

1959 yılında Seiko Laurel Alpinist adıyla ortaya çıkan bu saat Seiko için yeni bir adımdı ve markanın spor saatleri arenasına girişini simgeliyordu. Toz ve kum parçacıklarının kasaya girmesini önlemek için vidalı bir kasa arkasına sahipti. Saati tere karşı korumak içinse sağlam bir manşet deri kayışla tamamlanmıştı. Karanlıkta yüksek okunabilirlik sağlayan luminova detaylı indeks ve ibreleri vardı; ayrıca 3, 6, 9 ve 12 indekslerinin dağ formundaki yapısı Alpinist adını çağrıştırıyordu. Bu diğerlerinden açıkça farklılık gösteren dört indeks pusula üzerindeki dört ana yönü temsil ediyordu. Saat 12 pozisyonundaki özel tasarımlı indeks ise zamanı güvenli ve her açıdan doğru şekilde okumayı garantiliyordu. Bu, bugün hâlâ pek çok Seiko spor saatinde kullanılan bir temel tasarım öğesi haline geldi.Bu yeni model, 1959 Alpinist’e tüm detaylarıyla yeniden hayat veriyor. İri boyutlardaki indeksleri önceki modelde olduğu gibi siyah parlak kadran üzerine yerleştirildi. Kadran tabanındaki beyaz dakika indekslerinden oluşturulan iç halkanın formu da tam olarak özgün modelle aynı. Elbette indeksler ve ibrelerin tamam karanlıkta parlayan Lumibrite ile kaplanmış. Cam olarak özgün modelinin karakteristik kubbeli camıyla aynı hissi veren kutu formunda safir cam kullanılmış. Saat, önceki modelde kullanılan dikiş tekniğiyle hazırlanmış deri bir kayışla birlikte sunuluyor.

Daha ince bir yapı ve artırılmış özellikler
Yeni model tasarımda orijinal modele sadık kalırken Prospex’in ünlü yüksek teknik özelliklerine ve işlevselliğiyle donatılarak daha güncel hale getirildi. Artık saat 4 ve 5 pozisyonları arasına yerleştirilmiş bir tarih penceresine ve 10 bar’a kadar su geçirmezlik özelliğine sahip. Kutu formundaki safir camın iç yüzeyi daha iyi bir okunurluk için antirefle kaplanmış. Saat ince ve 45 saatlik güç rezervine sahip Kalibre 6L35 ile donatılmış. Eklenen takvim ve yükseltilmiş performansa rağmen kasa yalnızca 1.00 mm daha kalınlaşmış.


Alpinist’in üç yeni yorumu daha Prospex koleksiyonuna katılıyor.Sınırlı sayıda üretilen modele ek olarak, üç farklı yeni model daha 1959 Alpinist’in anısına saygı duruşunda bulunuyor. Bu modellerin tamamı tasarım konusundaki ilhamını orijinal modelden alıyor ancak daha modern bir yorumla; ve elbette günümüz teknolojisine, form ve fonksiyonlarına uygun şekilde. Karanlıkta parlayan Lumibrite kaplaması üç ibrenin ve gümüş ibrelerin hepsinde kullanılarak çok boyutlu bir etki yaratılmış. Özellikle kadran ve kasanın kıvrımlı hatlarıyla bir araya geldiğinde daha da belirginleşen modern bir görünüm için kasa parlak cilalanmış.

Bu üç modelin tamamı 70 saatlik bir güç rezervine sahip olan Kalibre 6R35 ile donatıldı. Bombeli safir cam çizilmelere karşı dayanıklı ve saatlerin hepsi 20 bara kadar su geçirmezlik özelliğine sahip. Yeşil kadranlı model deri kayışla sunulurken diğer iki model paslanmaz çelik bilezikle tamamlanmış.

              

               SPB241J                                          SPB243J                                         SPB245J

Kalibre 6R35
Salınım: 21,600 A/s (saniyede 6 vuruş) Güç rezervi: 70 saat
Taş sayısı: 24

Özellikler
Paslanmaz çelik kasa
Antirefle kaplamalı bombeli safir cam
Şeffaf vidalı arka kapak
Çap: 38.0mm
Kalınlık: 12.9 mm
Su geçirmezlik: 20 bar
Manyetik direnç: 4,800 A/m
Düğmeyle açılan üç katlı katlamalı klipsli paslanmaz çelik bilezik (SPB241, SPB243)
Düğmeyle açılan üç katlı katlamalı klipsli at derisi kayış (SPB245)

  

Paylaş
25.05.2021 Seiko 5 Sports, "With 5 Snaps"i sunar...
29.04.2021 30 Nisan-17 Mayıs 2021 tarihleri arasında Teknik Servisimiz Kapalı Olacaktır
10.03.2021 Prospex, Astron, Presage ve 5 Sports koleksiyonları Seiko’nun 140. yıl dönümünü kutlamak için bir araya geliyor.
10.03.2021 Japon Presage sanatı. GMT’nin uluslararası konforu. Mükemmel kombinasyon.
10.03.2021 Maceraperest Naomi Uemura’nın hayatına ve başarılarına bir saygı duruşu niteliğinde Seiko 1970 dalgıç saati.
10.03.2021 Seiko’nun 1959 yılına ait ilk Alpinist saatinin yeni bir yorumu.
THIS SITE MAY BE RUNNING UNLICENSED ASPDOTNETSTOREFRONT.COM SOFTWARE!
CLICK HERE TO ACTIVATE YOUR LICENSE